Horvátországot felvették az amerikai Vízummentességi Programba

Horvátország 2021. szeptember 28-án az Amerikai Egyesült Államok Vízummentességi Programjának 40. tagjává vált.
A Vízummentességi Program („VWP”, azaz Visa Waiver Program) lehetővé teszi a kijelölt országok állampolgárai számára, hogy üzleti vagy nyaralási céllal legfeljebb 90 napra az Egyesült Államokba utazzanak.
Idén december 1-jétől kezdődően a horvátok egyszerre legfeljebb 90 napra vízummentesen utazhatnak az Egyesült Államokba, csak utazási engedéllyel, ha turisztikai vagy üzleti céllal érkeznek.
Az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma Horvátországot a VWP új résztvevőjeként jelölte ki. 2021. december 1-jéig az elektronikus utazási engedélyezési rendszert („ESTA”) frissítik, hogy a horvát állampolgárok vízum nélkül is kérelmezhessék az USA-ba való beutazást a VWP keretében. Horvátország VWP-hez való csatlakozásával a részt vevő országok listája 40-re emelkedik.
A lépést az amerikai belbiztonsági hivatal jelentette be, amely sajtóközleményében megjegyezte, hogy a végső döntést Alejandro N. Mayorkas amerikai belbiztonsági miniszter hozta meg, Antony J. Blinken külügyminiszterrel egyeztetve.
„Horvátország mai kijelölése a vízummentességi program új résztvevőjeként fontos elismerése országaink közös gazdasági és biztonsági érdekeinek. Gratulálok Horvátországnak, hogy a szigorú követelményeknek való megfelelés után a VWP 40. tagjává vált, és várakozással tekintek a kulcsfontosságú prioritások terén folytatódó szoros együttműködésünk elé” – idézi Alejandro N. Mayorkas államtitkár szavait.
A lépésnek sokan örültek, köztük Andrej Plenković horvát elnök is.
„Üdvözöljük a DHS döntését Horvátországnak a vízummentességi programba való felvételéről. A horvát állampolgárok – akik vízum nélkül utazhatnak majd az Egyesült Államokba – részesülnek a legnagyobb előnyben. Ennek a külpolitikai prioritásnak a megvalósításával tovább erősítjük a kapcsolatokat” – írta az elnök hivatalos Twitter-fiókján.
Mások is örömmel fogadták a hírt, köztük Mark Fleming, az Egyesült Államok horvátországi nagykövete, Davor Božinović horvát belügyminiszter és az Egyesült Államok külügyminisztériuma.
Horvátország az Európai Unió 24. tagállama (az Egyesült Királyságot nem számítva, amely már volt EU-tag), amely a VWP részévé vált. A fennmaradó három ország, amely még mindig nem része a programnak, Románia, Ciprus és Bulgária.
A négy nem uniós schengeni társult ország – Svájc, Norvégia, Lichtenstein és Izland – szintén része a VWP-nek.
Korábban a SchengenVisaInfo.com arról számolt be, hogy a horvátok 2021 végétől vízummentesen utazhatnak az Egyesült Államokba.
Az amerikai Vízummentességi Program az Egyesült Államok Belbiztonsági Minisztériuma által a Külügyminisztériummal együttműködve kezelt rendszer, amely lehetővé teszi a (már most) 40 országból érkező utazók számára, hogy turisztikai vagy üzleti céllal belépjenek az Egyesült Államokba, és legfeljebb 90 napig tartózkodjanak az országban anélkül, hogy az utazás előtt vízumot kellene szerezniük.
Ahhoz, hogy egy ország a VWP részévé váljon, számos követelménynek kell megfelelnie, amelyek elsősorban a terrorizmus elleni küzdelemmel, a joggal, a bevándorlással, az okmánybiztonsággal és a határigazgatással kapcsolatosak, valamint a nem bevándorlói vízum elutasításainak aránya három százalék alatt kell lennie.
A látogatóknak az utazás lefoglalása előtt ellenőrizniük kell, hogy megfelelnek-e az USA-ra vonatkozó jelenlegi COVID-19 korlátozásoknak. Az ESTA-birtoklás nem jogosít beutazásra, ha valaki nem felel meg a COVID-19 beutazási követelményeknek.
A Mayer Brown egy globális jogi szolgáltató, amely különálló jogalanyokból álló jogi praxisokból (a „Mayer Brown praxisok”) áll. A Mayer Brown irodák a következők: Mayer Brown LLP és Mayer Brown Europe – Brussels LLP, mindkettő az Egyesült Államok Illinois államában alapított korlátolt felelősségű társaság; Mayer Brown International LLP, Angliában és Walesben alapított korlátolt felelősségű társaság (a Solicitors Regulation Authority által engedélyezett és szabályozott, Angliában és Walesben OC 303359 számon bejegyzett); Mayer Brown, Franciaországban alapított SELAS; Mayer Brown JSM, hongkongi társaság és annak ázsiai társult vállalkozásai; és Tauil & Chequer Advogados, brazil jogi társaság, amellyel a Mayer Brown társult. A „Mayer Brown” és a Mayer Brown logó a Mayer Brown Ügyvédi Irodák védjegyei a saját joghatóságukban.
A Mayer Brown honlapja: www.mayerbrown.com
© Copyright 2020. The Mayer Brown Practices. Minden jog fenntartva.
Ez a Mayer Brown-cikk az érdeklődésre számot tartó jogi kérdésekkel és fejleményekkel kapcsolatos információkat és megjegyzéseket tartalmaz. A fentiek nem jelentik a tárgyalt témák átfogó feldolgozását, és nem szolgálnak jogi tanácsadásra. Az olvasóknak konkrét jogi tanácsot kell